Pálava - Perná

Ať už má jižní Morava speciální místo ve vašem srdci a rádi se sem pravidelně vracíte, nebo se právě chystáte na první návštěvu, Perná je vždy skvělá volba. Obec leží na úpatí Pavlovských vrchů, jen 8 km od Mikulova. Toto malebné vinařské městečko se strategickou polohou v srdci Pálavy a s bohatou historií vás vtáhne do jedinečné místní atmosféry.

Okolí nabízí nespočet lákadel, které uspokojí všechny vaše představy o skvělé dovolené. Turistické a cyklistické trasy, kouzelnou přírodu s typickým koloritem vinic a nevšedních skalních útvarů, výborné lokální víno (víte, že z Perné pocházejí úspěšné odrůdy Pálava a Aurelius?) a především památky a historicky významná místa jako Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice a Lednicko-valtický areál.

Milujete aktivní odpočinek a výlety přírodou?

Z našich apartmánů se dostanete do krásné přírody během chviličky. Kamkoli se vydáte, budete spokojení, neboť území CHKO Pálava je bohatou biosférickou rezervací, která nemá obdoby.

Určitě doporučujeme alespoň část proslulé hřebenovky z Mikulova po červené, která spojuje zříceninu Dívčí hrady (Děvičky), NPR Děvín, obec Klentnici se zříceninou Sirotčí hrádek, Stolovou horu a zříceninu Kozí hrádek. Čekají vás nádherné výhledy a krásná příroda.

Vinařská naučná stezka v Mikulově

Přes Pernou vede také 20 km dlouhá naučná stezka, která nabízí možnost seznámit se s vinařstvím pod Pálavou.Trasa vede z Mikulova přes Pernou, Horní a Dolní Věstonice, Pavlov až do Klentnice. Trasu stezky je možné absolvovat pěšky, na kole i autem. Část trasy vede také kolem nádrží Nové Mlýny.

Co nevynechat?

Mikulov je zaslouženě označován jako město památek. Přesvědčí vás goticko-renesanční kostel sv. Václava s kostnicí, měšťanské renesanční domy na náměstí, židovská čtvrť, barokní zámek a poutní místo Svatý kopeček u Mikulova. Město také celoročně nabízí bohatý kulturní program od známého Pálavského vinobraní až po koncerty, výstavy a další akce.

Dolní Věstonice proslavil nález světoznámé Věstonické Venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná nedaleký archeopark v Pavlově.

Archeopark Pavlov je terénní expozicí lovců mamutů, která představuje osídlení regionu v době před 25-30 tisíci lety, zajímavou a bohatou kulturu lovců-sběračů včetně příkladů jejich vyspělého umění.

Lednicko-valtický areál je jedním z nejkrásnějších zámeckých areálů v České republice a je zapsán jako součást světového a kulturního dědictví UNESCO.
Zámky v Lednici a Valticích, skvostné lednické zahrady, zámecký skleník, minaret, Janův hrad, Apollónův chrám a další památky jsou opravdovými skvosty, kam se budete rádi vracet.

Pálava s dětmi

Jižní Morava je pro dovolenou s dětmi jako stvořená. Výlety na kole, pěšky, s kočárkem i bez, to vše nabízí nenáročný terén se spoustou zajímavých míst.

Tipy na aktivity s dětmi:

Kam za koupačkou

Další tipy